Faaliyette bulunmak istediğiniz sektör hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahipseniz ve bu sektörde ticaret yapmak istiyorsanız şirket kurmanız gerekmektedir. Sizlere faydalı bilgiler bölümümüzde bu şirketlerin tanımı, özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu yazımızda Şahıs Şirketi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Şahıs şirketi dendiği zaman tek bir kişinin kurabileceği bir şirket olarak anlaşılsa da; birden fazla gerçek kişinin bir araya gelerek kurabilecekleri bir şirket türüdür. Yani şahıs şirketleri tek bir kişi (gerçek kişi) tarafından da kurulabilir, birden fazla gerçek kişi tarafından da kurulabilmektedir.

Tüzel kişiliğe sahip ve ortakların sorumlulukları sınırsız olan şirket türleridir. Ortakların sayısı genelde azdır veya tektir. Ortaklığın devri de oldukça zordur. Kişi şirketlerinde ortakların hepsi uygun görmeden ortaklık payı başkalarına satılmaz veya devredilemez. Şirketten ayrılan bir ortağın şirket ilişkilerinden dolayı üçüncü kişilere olan sorumluluğu bir süre daha devam eder. Ortaklar, gerçek kişilerdir ve şirket borçlarına karşı sınırsız (bütün mal varlığı ile) sorumludurlar. 

Şahıs Şirketi kurmak için gerekli olan süreçleri öğrenmek için Şahıs Şirketi Kuruluşu sayfamızı, Kuruluş maliyetlerini öğrenmek için de Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anonim Şirketi Tanımı ve Özellikleri başlıklı makalemizde anonim şirket nedir, anonim şirket özellikleri ve anonim şirket tanımı hakkında bilgiler verilmektedir.